BBP Lideri Mustafa Destici Önermişti; Maskeler 1 TL'den Satılacak...

''İLK OLARAK MUSTAFA DESTİCİ TALEP ETMİŞTİ''

Vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılan maskeye ulaşması noktasında yaşanan sorunlara tam manasıyla çözüm üretilemeyince BBP Genel Başkanı Mustafa Destici bir çözüm üretmiş ve maskenin 1 TL gibi cüzi bir rakamla satışa sunulmasını teklif etmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı; '' Bir takım eksiklikler, noksanlıklar elbette var. Örneğin maske konusu... Türkiye'nin elinde yeteri kadar maske var. Bunu biz biliyoruz. Üreticilerimiz başta olmak üzere bizimle irtibata geçenler var. Türkiye'nin elinde çok fazla miktarda tıbbi malzeme var. Hatta önlük ve tulum gibi ürünlerle ilgili depolar dolu. Türkiye şuanda belli şart ve kotalarda ihracata da izin verdi. Mesela ihraç edildiği kadar maske bağışlanması koşuluyla ihracata izin verildi. Maske konusunda bizim bir önerimiz oldu. Türkiye dünyada ücretsiz maske dağıtan tek ülke ancak dağıtımda bir takım aksaklıklar meydana geliyor. Vatandaşımızın istediği anda maskeye erişemediğine şahit oluyoruz. O zaman bunu çözmenin bir tane net yolu var. Maske bedava dağıtılmaya devam etsin. Diğer taraftan 1 TL gibi cüzi bir rakamla satışına da müsade etsin. Biz araştırdık bir cerrahi maskenin 0,50 - 0,50 kuruş gibi bir maliyeti var.''

''MASKELER 1 TL'den SATILACAK''

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı 4 Mayıs tarihli kabine toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde, cerrahi maskelerin perakende noktalarında satışının mümkün hale geldiği belirtildi.

Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışının yapılabileceği bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 Türk lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar 'fahiş fiyat' olarak değerlendirilecektir. Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul'da, akabinde büyük şehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50'li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10'lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir."

Anahtar Kelimeler:
Türkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol