Büyük Birlik Partisi Ne İstiyor?

Ali Babacan'ın öncülüğünde kurulan Deva Partisi ile Ahmet Davutoğlu'nun öncülüğünde kurulan Gelecek Partisi'nin de siyaset sahnesinde yer almasıyla birlikte seçim kanunu ve siyasi partiler kanununa yönelik tartışmalar da alevlendi.

Ak Parti, yeni kurulan partileri saf dışı bırakmak için bir taslak çalışması yaparken, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya da bu çalışmaya MHP ve BBP'nin sıcak bakmadığını yazdı.

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ NE İSTİYOR? 

Büyük Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici bulduğu her fırsatta demokratik bir seçim yasası ve siyasi partiler kanunu istediklerini vurguluyor. Destici, istedikleri demokratikleşmenin önünde ki en önemli hususun ise seçim barajı ve hazine yardımları olduğunu belirtiyor.

Çeyrek asırdan fazla bir maziye sahip Büyük Birlik Partisi, devletten yardım almadan siyasi mücadelesini sürdürüyor. BBP Lideri Mustafa Destici de, bu mücadelenin artık Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde daha güçlü temsil edilmesi gerektiğine inanıyor. Bunun önündeki en büyük engelin ihtilal ürünü, demokratik olmayan yasa ve kanunlar olduğuna dikkat çeken Destici, ülkenin demokrasiye kavuşmasının siyasetin demokrasiye kavuşmasıyla gerçekleşeceğinden hareketle, seçime katılan tüm siyasi partilerin aldıkları oy oranında eşit olması gerektiğini savunuyor.

Özetle; Büyük Birlik Partisi demokratik bir seçim kanunu ve temsilde adalet istiyor. 

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ DEMOKRATİKLEŞME İSTİYOR

Bu konunun, kurallar ve prensipler üzerinden tartışılması gerektiğini savunan BBP Lideri Destici düzenlediği basın toplantısında şöyle konuşmuştu;

"Cari olan ve geçmişteki anayasalarda yer alan temsilde adalet ve yönetimde istikrarı sağlıyor olabilmeleri, seçim kanunları yapılırken dikkat edilecek en önemli hususların başında gelmelidir. Hukukun içerisinde ara yollar bulmak, kuralların kenarından dolanmak veya hülle gereçleri oluşturmak bazen bu yolu tercih edenlere avantaj gibi gözükse de uzun vadede bu siyasilere büyük zarar vermiş, siyaset sahnesinden silinmelerine yol açmıştır."

Yeni sistemde seçim barajının fonksiyonlarını kaybettiğini, kaldırılması gerektiğini söyleyen Destici, devletin siyasi partilere yaptığı hazine ve seçim yardımlarının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Seçime katılmanın ağır ve katı kurallara bağlı olduğu Türkiye'de, seçim yardımının, seçime katılma hakkı kazanan siyasi partilerin bir kısmına verilmemesinin adaletsiz olduğu kadar "demokrasi ayıbı" olduğunu vurgulayan Destici, "Kamuoyunun, bazı siyasi partilerin 'Terörün uzantısıdır.' dediği bir partinin, Hazineden yardım almasını birileri bize açıklasın. Hadi kapatmıyorsunuz ki Anayasa'ya ve yasalara göre kapatılması gerekir. Peki seçim yardımından men edemiyor musunuz? Bir taraftan 'Terörün uzantısı, PKK'nın partisi' diyeceksiniz diğer taraftan kepçeyle para aktaracaksınız. Bunu milletimiz samimiyetsiz görüyor." ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol