Mustafa Destici'den Çok Sert Merdan Yanardağ ve Tunç Soyer Açıklaması!

''MERDAN YANARDAĞI HALA ORADA OTURTANLARA ŞAŞIRIYORUM''

Bir televizyon ekranlarında sözde bir gazetecinin Sultan Abdulhamit Han hakkındaki çirkin sözlerinin sorulması üzerine konuşan BBP Lideri Mustafa Destici '' Bunu ilk sosyal medyada gördüğümde ''Hangi nesepsiz söylemiş olabilir'' dedim. Çünkü 2. Abdulhamit hanhazretlerine ya da ecdadımızdan herhangi birine terbiyesizce bir hakareti ancak bir nezhepsiz yapabilir. Daha sonra da öğrendiğimde şaşırmadım. Çünkü, bu nesepsizin buna benzer çok vukuatı var. Bizim camiamıza yönelik de, rahmetli şehit liderimiz Muhsin Başkanımıza yönelik de yazdığı bir kitapta hakaretleri var. Hatta o zamanda biz mahkeme süreci başlatmıştık. Dolayısıyla benim için sürpriz olmadı. Ama elbette ki bunlara fırsat vermemek lazım. Bunların bu hadsizliği, cüretkarlığı yapamaması lazım. Bunların mutlaka bir hukuki süreçle yüzleşmeleri lazım. Bizim ecdadımızın hatasıyla, sevabıyla ki Abdulhamit Han, bu vatana 33 sene hizmet etmiştir. Ve O'nun dönemi tamamen Osmanlı Devletinin topraklarını muhafazası, hem de bütün o coğrafyada yaşayan insanlartın huzuru, mutluluğu ve güvenliği ki o zaman dünyada dengeler süratle değişiyor. Rusya müthiş bir güç haline gelmiş. Almanya, güçleniyor. İngiltere, Fransa gibi herkes bir hesap peşinde. Yeni dünya devi dediğimiz ABD devreye giriyor. Böyle bir dönemde balkanları elinde tutmuş, Ortadoğuyu elinde tutmuş, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Afganistan coğrafyalarında her türlü yardımı, ha keza Kırım başta olmak üzere Kafkaslarda da ciddi mücadeleler vermiş, bunun yanı sıra da yine insan hak ve hürriyetleri noktasında da önemli imzalar atmış... Her ne kadar bize farklı şeyler anlatılsa da biz gerçeği artık biliyruz. Dolayısıyla da böylesine büyük bir hakana kendi kullandığı ifadeyle aşağılık bir ifadeyle hakaret etmesini kabul etmiyor, kendisine iade ediyoruz. Ama ben şaşırdım mı O'nun ağzından bu cümleleri duymaya? Şaşırmadım... Beni şaşırtan şey her gün demokrasi, insan hakları, kişilere saygıdan bahsedenlerin böyle nesepsiz birini hala finanse ettikleri bir televizyonun genel yayın yönetmeni makamında oturtabildiklerine ben şaşırıyorum.'' şeklinde konuşarak sözde gazeteci Merdan Yanardağ'ın sözlerine sert tepki gösterdi. 

''TUNÇ SOYER İLE KKTC CUMHURBAŞKANININ ZİHNİYETİ AYNI''

CHP'li İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sözleri ve CHP-HDP arasında konuşulan ittifak meseleleri ve sözde özerklik tartışmalarının sorulması üzerine de konuşan Destici '' Öncelikle İzmir Yunan'a karşı ilk kurşunun atıldığı, işgale karşı çıkılan, yine Yunan'ın denize döküldüğü bir yer. Dolayısıyla burada İzmir'in ve İzmirli vatandaşlarımızın hakkını vermek lazım. Ama Tunç Soyer özelinde baktığımızda önce KKTC ve Kıbrıs'ın bütünlüğüyle ilgili ifade ettiği sözler var. Dolayısıyla da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kıbrıs'tan çekilmesini ve Kıbrıs'ın Kıbrıslılara bırakılması gibi zavallıca sözler ve İngiltere'nin, Rusyanın bırakmadığı, İsrail'in ABD'nin bırakmadığı bir yerde Türkiye mi bırakacak? Orası yine aynı şekilde şehit kanlarıyla sulanarak fethedilmiş topraklar ve orada şuanda bizim kardeşlerimiz var. Türk vatandaşları var. Elbette ki onların haklarını sonuna kadar koruyacağız. Ama baktığımız zaman zihniyet aynı zihniyet. Şuanda ki Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hangi zihniyeti taşıyorsa Tunç Soyer'in de aynı zihniyeti taşıdığını görüyoruz. Hele ki son açıklamaları kabul edilebilir türden değil. Bazıları bunu tevil etmeye, yumuşatmaya çalışsa da ben diyorum ki ''Allah muhafaza Tunç Soyer iyi ki kurtuluş savaşı dönemlerinde yetkili birisi değilmiş. Herhalde hiç savaşmadan anahtarı Yunan'a teslim eder ve Yunan bayrağının çekilmesine de göz yumarmış. Bizim onların bu sözlerinden anladığımız bize bunu gösteriyor. Onlar adına da üzülüyorum. Bunu en çok değerlendirecek ve bundan sonraki seçimlerde de sandığa o duyarlılıkla gidecek olan İzmir'li vatandaşlarımızdır. İnşallah ilk seçimde Tunç Soyer'e ve O'nun zihniyetine en güzel şekilde cevap vereceklerdir diye düşünüyorum. '' ifadelerini kullanarak eleştirilerde bulundu. 

''ALLAH'IN KELAMINA HAKARET EDEN BARO BAŞKANINI ZİYARET EDEN PARTİLER VAR''

Bazı baroların yürüyüş kararı alması ve akabinde yaşananlarla ilgili de açıklamalarda bulunan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici '' Baroların seçimiyle ilgili bir problem olduğu, anti demokratik bir sistem olduğu, tüm avukatların iradesinin yansımadığı bir muhakkak. Dolayısıyla da bir düzenleme yapılması şart. Bu düzenleme elbette Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılacak. Eğer sizin de barolar olarak bir görüşünüz varsa, gelirsiniz bunu TBMM'de dile getirirsiniz. Daha sonra da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iradesine de herkesin saygı duyma zorunluluğu vardır. Herkes fikrini söyler ama kanunu yapacak olan meclistir. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi... Şimdi daha taslak çıkmadan bazı barolar ki barolar birliği başkanını da yok sayarak bir kalkışma denebilecek şekilde yürüyüş yapmaya kalktılar. Yürüyüş de yapabilirler ama burada niyet üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğu çok açık ve net. Çünkü daha sonraki süreçte adalet bakanı kendilerini davet ettiğinde, İzmir ve Ankara baro başkanları başta olmak üzere orada bulunmamalarının izahı niyetlerini göstermektedir. Beni bir de hayal kırıklığına uğratan şey de bazı milliyetçi-muhafazakar düşüncede olan siyasi partilerin genel başkanlarının ya da temsilcilerinin onları ziyaret etmesidir. Ziyaret edebilirler ama belki 1 ay bile olmadı Diyanet İşleri Başkanımızın Allah'ın ayetini okuduğu için O'nu sert bir şekilde eleştirerek ''Çağlar ötesinden gelen bir ses'' diye bizim yüce kitabımızı, Allahın sözüne bu şekilde hakaret eden birinin ayağına gittiler ve destek verdiler. Siz baro ile ilgili görüşlerinizi ifade edebilirsiniz. Farklı tekliflerde bulunabilirsiniz. Ama sizin Allah'ın kelamına ''Çağlar öncesinden gelen ses'' diyen bir baro başkanının ayağında ne işiniz var? O'na neyin desteğini veriyorsunuz siz? Farklı bir teklifiniz varsa bunu kamuoyunda ilan edebilirsiniz, meclise getirebilirsiniz. Ama tamamen ideolojik bir şekilde milletin inançlarına, değerlerine savaş açmış ve bunu her fırsatta dile getirmiş, pek çoğu birleşik Haziran Hareketinin de üyesi olan, en radikal grubunda yer alan ve onların sözcülüğünü yaptığı birisine neyin desteğini veriyorsunuz? Barolara destek veren, avukatlara destek verin, hukuk sisteminin daha iyiye gitmesi için çalışmalar yapın ama onların niyetinin ne olduğunu bile bile eğer oraya gidiyorsanız ben sizi önce Allah'a sonra da Müslüman Türk milletine havale ederim.'' şeklinde konuşarak eleştirilerini sıraladı.

Şehitlerimizi de rahmetle anan BBP Lideri Mustafa Destici terörle mücadele konusunda güvenlik güçlerimize başarılar diledi ve Libya'da hükümetin duruşunun ne kadar doğru olduğunu gördüklerini de sözlerine ekledi. Millet ittifakı partilerine de çağrıda bulunan Destici, en azından milli konuları iç siyaset malzemesi yapmadan devletin ve milletin istiklali için yanında durulması gerektiğini söyledi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol