Mustafa Destici: Partimizin Sempati Alanı %70 Üzerinde!

''PARTİMİZİN %70 ÜZERİNDE SEMPATİ ALANI VAR''

Program sunucusu Ahmet Kasım Han’ın yerel seçimlerden önce terörist başının kardeşinin devlet televizyonunda konuşmasını ya da terörist başının mektubunun birden bire kamuoyunda dolaşmasını nasıl karşıladınız? şeklindeki sorusu üzerine de konuşan Destici ''Bunları doğru bulmadım. Bu fikrimi açıkça kamuoyunda da paylaştım, açıklamalarım var. Hatta bunun Cumhur İttifakı açısından fayda getirmeyeceğini zarar getireceğini de söyledim. Kim yanlış yaparsa yapsın biz bunu ifade ederiz.'' ifadelerini kullandı.

Sunucu Kasım Han’ın ‘’Büyük Birlik Partisi’nin çok etkili bir meşrulaştırma gücü ve oyunun üzerinde bir etkisi var’’ sözlerine de yanıt veren Destici ‘’Büyük Birlik Partisinin Türk Milletinin %70’nin üzerinde bir sempati alanı var. Aldığı oyun çok fevkinde de bir potansiyel gücü var. Bizim yaptırdığımız anketlerde de, farklı anketlerde de bu durum görülüyor. Özellikle yerel seçimlerde bunu daha iyi görüyoruz. Genel seçimlerde baraj nedeniyle veririz oyumuz boşa gider anlayışından dolayı Büyük Birlik Partisine oy veremiyorlar. Öyle değil tabi ama kendince öyle düşünüyor. Ama yerel seçimlerde durum daha farklı. Son yerel seçimde biz 1.400 seçim çevresinin sadece 350’sinde aday çıkarttık ve bunların 150’sinde ilk 3 sıradaydık. Bütün arkadaşlarımız nitelikli ama halkta karşılığı olan aday koyduğumuzda çok ciddi oy aldık. Bu oyların çoğu da %40’ın üzerinde oldu. Ben arkadaşlarıma da söylüyorum. Biz 350 aday yerine 1400 aday koyduğumuzda meseleyi çözeriz. Bunun sorumlusu da biziz, başkası değil.’’ şeklinde konuştu.

''BÜYÜK BİRLİK FELSEFESİYLE HAREKET EDİYORUZ''

Cumhur İttifakına dair açıklamalarda da bulunan BBP Lideri Mustafa Destici ‘’ Devletin ve ülkenin içinden geçtiği şartlar belli. Bu şartlarda biz devletini, milletini ve dünyadaki tüm mazlumları önceleyerek siyaset yapan bir hareketiz. Herkes Büyük Birlik Partisi’ne bu hakkı teslim eder ki Büyük Birlik Partisi hiçbir zaman parti menfaatini öne koyarak hareket etmemiştir. Refah-Yol hükümetin kurulmasında Muhsin Başkan isteseydi 8 milletvekiline de bakanlık alabilirdi. O gün şartlar Türk Milleti için neyi gerektiriyorsa onu yaptı. Biz de bu Büyük Birlik felsefesinden yürüyerek devletimizin, milletimizin menfaati neredeyse orada durduk ve durmaya devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir yandan içeride bir yandan dışarıda canı pahasına mücadele ederken, diğer taraftan Libya ve Doğu Akdenizdeki gelişmeler ve adeta dünyanın tamamı Türkiye’nin üzerine çullanmaya hazırlanırken, Akdenize savaş gemilerini- uçak filolarını gönderirken elbette Büyük Birlik Partisi devletin ve devleti yönetenlerin yanında duracak. Günlük siyaset yapılacak bir zamandan geçmiyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

''SADECE İSTANBUL'DA ADAYIMIZ OLMAMASINA RAĞMEN 102 BİN OY ALDIK''

Sunucu Ahmet Kasım Han’ın oyların yapısından anlaşıldığı üzere Büyük Birlik Partisi’nin Cumhur İttifakına çok sayıda milletvekili kazandırdığını hatırlatması üzerine konuşan Mustafa Destici ‘’ Bunun çok daha üzerinde. Büyük Birlik Partisinin kendi amblemini koyarak aldığı bir oy var. Mesela son yerel seçimde İstanbul’da büyükşehirde adayımız yok, pek çok ilçede adayımız yok ama buna rağmen 102 bin oy aldık. Biz bu seçime bir strateji ile girdik. Bir Devletin bekası hassasiyetimiz vardı. Bir Cumhur İttifakı hassasiyetimiz vardı.  Bir de kendi stratejimiz vardı. İkisini gözeterek parti stratejimizi kurduk. O da şuydu; Doğu ve Güneydoğu’da HDP’nin güçlü olduğu yerlerde biz aday çıkartmadık ve orada Cumhur İttifakı partilerini destekleme kararı aldık. Ama Ağrı Tutak gibi bu risk olmayan yerlerde çıkardık ve kazandık. Batıda ise kendi iddialı olmadığımız, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın kamplaştığı noktalarda aday çıkarmayarak Cumhur İttifakı’nın adaylarını destekledik. Ama güçlü olduğumuz her yerde Büyük Birlik Partisi kendi adaylarıyla girdi. Özellikle Büyükşehir olmayan illerde il genel meclislerinde, diğer yerlerde de belediye meclislerinde kendi adaylarımızı koyduk ve Büyük Birlik Partisi %2 civarında bir oy aldı. ‘’  ifadelerine yer vardı.

''YEREL SEÇİM İŞBİRLİĞİ FİİLİ OLSAYDA İSTANBUL KAYBEDİLMEZDİ''

‘’Sizin Cumhur İttifakı’na gösterdiğiniz hassasiyetin ittifak tarafından size gösterildiğini düşünüyor musunuz?’’ şeklinde yöneltilen soruya da yanıt veren Destici ‘’ Büyük Birlik Partisi taban olarak beklediği hassasiyeti görmüştür desem bu eksik olur. Elbette hassasiyet gösterilen ve gösterilmeyen yerler var. Mesela yerel seçimde biz bunu yaşadık. Yerel seçimde biz Ak Parti ve MHP’nin, CHP ve İyi Parti’nin yaptığı gibi bir resmi ittifak yapmadık. Bununla ilgili görüşmeler yaptık ama Sivas’ta iş kilitlendi. Belediye Başkanlığı, başkan yardımcılığı veya meclis üyeliği olarak bugün kazandıklarımızdan daha çoğu bize teklif edildi ama Sivas bizim için çok anlamlı. Daha önce kazandığımız bir yer, Muhsin Başkanımızın memleketi ve son yerel seçimde de gözüktü ki Ak Parti yüzde kırk küsür ile belediyeyi kazandı biz de yüzde otuz altı oranında bir oy aldık. Bu işbirliği fiili olarak da uygulanabilseydi bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cumhur İttifakı’nda olurdu. Biz elbette İstanbul’da Cumhur İttifakının adayını destekledik ama tabınımız kırıldı. O kırgınlık sandığa %100 oy olarak yansımadı.’’ dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol